home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Wisła Wielka, ul. Hodowców

Rok powstania:

Postument: Podstawa dwustopniowa. Na froncie górnego stopnia inskrypcja: Panie Boże racz Fundatorów w księgi żywota wpisać. Na podstawie dwuwarstwowa płyta o złożonym esowatym profilu. Cokół szeroki z dużą wnęką o trójlistnym ostrym profilu. Pod wnęką stopień zdobiony wolutami. Gzyms cokołu mocno podcięty, łukowo zwężający się ku górze.

Figury: We wnęce cokołu, na wielobocznym stopniu duża figura Matki Bożej. Maria stoi wyprostowana, wpatrzona w dal, z rękami splecionymi na podołku. Na piersiach serce gorejące.

Krzyż: Krzyż na dwuwarstwowej stopce. Dolna część stopki szersza, zwęża się skosem ku górnej. Górna część stopki uzupełniona kryształowymi przyporami. Krzyż z ramionami zakończonymi prosto, z fazowanymi belkami i ostrogami. Metalowa figura Chrystusa drobna. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi na przykościelnym placu, przed wejściem do kościoła. Jest skierowany w stronę ulicy. Ustawiony na marmurowym podwyższeniu. Krzyż chronią dwie stare lipy.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Hodowców

Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Hodowców Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Hodowców
Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Hodowców Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Hodowców Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Hodowców
Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Hodowców Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Hodowców