home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Wisła Wielka, ul. Hodowców

Rok powstania: 1903

Postument: Podstawa jednoelementowa na stopce. Na froncie podstawy prostokątna płycina z lastrykową tablicą fundacyjną: Gewidmet von Michael Jon 1903. Na podstawie płyta o podwójnym, esowatym profilu. Cokół szeroki, niski, z wnęką o ostrołukowym zwieńczeniu. Wnęka obramowana arkadą na ozdobnych kolumnach z głębokimi kanelami. Pole nad wnęką zdobione motywami roślinnymi. Gzyms cokołu daszkowy, od dołu wielowarstwowo profilowany.

Figury: We wnęce cokołu wtórna figurka Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. Figura stoi na kielichowym, silnie wygiętym stopniu, kształtem dopasowanym do bazy kolumn. Wnęka ma skośną podstawę.

Krzyż: Krzyż na dwuwarstwowej stopce. Dolna część stopki szersza, zwęża się skosem ku górnej. Górna część stopki uzupełniona kryształowymi przyporami. Dolna belka krzyża fazowana, z ostrogami. Pozostałe belki nie zachowały się, zastąpiono je nowymi, bez fazowania. Figura Chrystusa pełna, wysmukła. Kartusz INRI blaszany, w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi na w rogu posesji, której płot został ustawiony za krzyżem. Krzyż ustawiono na wysokim podeście, dojście do niego wybrukowano. W tle wysoki żywopłot.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Hodowców

Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Hodowców Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Hodowców
Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Hodowców Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Hodowców
Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Hodowców