home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Wola, ul. Szkolna

Rok powstania: 1802

Postument: Cokół na szerokiej, sześciennej podstawie. Na froncie podstawy płycina z obramowaniem zdobionym żeberkowo. W niej tablica z lastryko z nazwiskiem fundatora i datą: Andreas Brandys 1802. Podstawa przechodzi esowatym profilem (sima bazy) w masywny cokół. Na froncie cokołu figura. Cokół przykryty płytką z zaokrąglonymi krawędziami. Na płytce masywny gzyms. Gzyms jest od dołu kilkakrotnie profilowany i zdobiony żebrowaniem. Posiada niezbyt głębokie wygięcia. W polach wygięć kwiatony.

Figury: Na cokole płytka płaskorzeźba Matki Bożej na stopniu barokowo rozbudowanym w dół w formie rozwiniętego zwoju. Maria z dłońmi złożonymi na piersiach.

Krzyż: Gzyms cokołu przechodzi w masywną stopkę krzyża. Krzyż nieduży, zdobiony wzdłuż krawędzi żebrowaniem. Ramiona krzyża zakończone w strzałkę. Figura Chrystusa płytko rzeźbiona, z mocno przechyloną w prawo głową.

Otoczenie: Krzyż stoi w ogrodzie prywatnej posesji. Jest ogrodzony oryginalnym murowanym, masywnym ogrodzeniem. Boki ogrodzenia zdobione pięcioma profilowanymi wnękami z obwódką wzdłuż brzegów.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Wola, ul. Szkolna

Boża Męka - Wola, ul. Szkolna Boża Męka - Wola, ul. Szkolna
Boża Męka - Wola, ul. Szkolna