home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Kobielice, ul. Pszczyńska

Rok powstania: 1887

Postument: Podstawa schodkowa. Największa, górna cześć podstawy jest sześcienna. Na jej froncie wyryta data 1887. Cokół oddzielony od podstawy płytą zwężającą się ku górze wklęsłym profilem. W dolnej części cokołu prostokątna płycina. [Przed remontem znajdowała się w niej tablica, na której widniał napis: Uprasza się o nabożne Ojcze nasz i Zdrowaś Marya]. Powyżej płytka wnęka na figurę, zwieńczona łukowo, z ząbkowo wyciętymi narożnikami. Dolne narożniki wnęki wycięte łukowo. Na bocznych ścianach cokołu znajdują się płyciny, w których powtórzony jest zarys wnęki. Na wysokości tablicy, na obu bocznych ścianach znajdują się profilowane płyciny w postaci prostokąta z wyciętymi łukowo narożnikami. Tylna ściana bez ozdób. Cokół na górze przewiązany wąską listwą. Cokół zwieńczony jest wydatnym gzymsem o dużych łukowych wygięciach. Od dołu gzyms podwójnie profilowany. W polach wygięć (poza tylną ścianą) ośmioramienne rozetki.

Figury: Figura Matki Bożej we wnęce, stoi na stopniu o trójkątnej podstawie zakończonej małą gałką. Maria z lekko pochyloną głową i rękami złożonymi na piersiach. Postać nie ma dłoni.

Krzyż: Obecny krzyż jest współczesny. Ustawiony na wysokiej, schodkowej stopce. Belki krzyża fazowane, z ostrogami. Ramiona krzyża zakończone ostrosłupowo. Figura Chrystusa pełna. Kartusz INRI w układzie pionowym, łamany.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju pola, w cieniu dębu. Otoczenie wyłożone kostką chodnikową. Krzyż otoczony nowym, ozdobnym, metalowym płotkiem.

Uwagi: Boża Męka został wyremontowana około 2015 r. Wówczas uzupełniono brakujący krzyż. Dolne zdjęcia przestawiają stan krzyża sprzed remontu.

Stan: Dobry.

Boża Męka - Kobielice, ul. Pszczyńska

Boża Męka - Kobielice, ul. Pszczyńska Boża Męka - Kobielice, ul. Pszczyńska Boża Męka - Kobielice, ul. Pszczyńska
Boża Męka - Kobielice, ul. Pszczyńska Boża Męka - Kobielice, ul. Pszczyńska Boża Męka - Kobielice, ul. Pszczyńska
Boża Męka - Kobielice, ul. Pszczyńska Boża Męka - Kobielice, ul. Pszczyńska