home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Ćwiklice, ul. Męczenników Oświęcimskich

Rok powstania: 1863

Postument: Sześcienna podstawa z zamurowaną, kwadratową tablicą inskrypcyjną. Podstawa zwęża się potrójnym profilem w cokół. Cokół z trzema figurami, opasany w górze wąską listwą. Pod nią wyryta (zapewne wtórnie) data 1863. Gzyms w postaci odwrotnego grzyba opartego na trzech kwadratowych płytkach.

Figury: Trzy postacie na przedniej i bocznych ścianach cokołu. Na przedzie Matka Boża, na lewym boku najbardziej zniszczona postać, zapewne świętego Jana Ewangelisty. Na prawym boku święta Zofia, przedstawiona w koronie, z trojgiem dzieci u stóp. Matka Boża i święta Zofia z dłońmi splecionymi na podołku, święty Jan z opuszczoną lewą ręką.

Krzyż: Krzyż z krótkimi ramionami zakończonymi w strzałkę. Figura Chrystusa pełna, z zaciśniętymi dłońmi (lewa dłoń zniszczona). Na górnej belce kamienny kartusz w układzie pionowym, łamany, z podwiniętą dolną krawędzią, z głęboko wyrytym skrótem INRI.

Otoczenie: Krzyż, otoczony ozdobnym metalowym płotkiem, stoi na skraju pola, pod lasem. Brak dojścia do krzyża. Otoczenie zarośnięte trawą.

Uwagi:

Stan: Bardzo zły.

Boża Męka - Ćwiklice, ul. Męczenników Oświęcimskich

Boża Męka - Ćwiklice, ul. Męczenników Oświęcimskich Boża Męka - Ćwiklice, ul. Męczenników Oświęcimskich
Boża Męka - Ćwiklice, ul. Męczenników Oświęcimskich Boża Męka - Ćwiklice, ul. Męczenników Oświęcimskich