home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Jankowice, ul. Złote Łany

Rok powstania: poł. XIX w. (?)

Postument: Postument dwuczęściowy. Podstawa sześcienna, z płyciną otoczoną ramką, na froncie. W płycinie był niemiecki napis, dziś zupełnie zamalowany białą farbą – można odczytać jedynie ostatnie słowo: sterben (umierać) oraz 0 – ostatnią cyfrę z daty. Na lewym boku podstawy miejsce po prostokątnej tablicy, być może fundacyjnej. Płyta o esowatym profilu oddziela cokół od podstawy. W cokole trzy, zwieńczone łukowo wnęki na figury. W górze cokół obwiedziony cienką listwą o okrągłym profilu. Cokół zwieńczony gzymsem od dołu wielokrotnie profilowanym, z głębokimi wygięciami. W polach wygięć ośmiolistne rozetki.

Figury: Trzy figury we wnękach stoją na wysuniętych poza lico cokołu na kielichowych stopniach zakończonych gałkami. Na froncie Matka Boża z dłońmi złożonymi na piersiach. We wnęce w prawym boku zapewne święty Franciszek, choć zasadniczo ten święty nie jest przedstawiany z różańcem. Po przeciwnej stronie święty Jan Ewangelista. Pod krzyżem, na gzymsie cokołu, Maria Magdalena - klęczy bokiem do krzyża, z twarzą zasłoniętą dłonią.

Krzyż: Krzyż dosyć drobny, z ramionami zakończonymi w strzałkę. Chrystus z zaciśniętymi dłońmi. Na szczycie krzyża duży kartusz INRI w układzie pionowym, załamany, z dolną krawędzią wywiniętą.

Otoczenie: Krzyż stoi na betonowej płycie, na terenie prywatnej posesji, w ogrodzie, tuż za, obniżonym w tym miejscu, ogrodzeniem.

Uwagi:

Stan: Stan krzyża przeciętny, figury wymagają pilnej konserwacji.

Boża Męka - Jankowice, ul. Złote Łany

Boża Męka - Jankowice, ul. Złote Łany Boża Męka - Jankowice, ul. Złote Łany Boża Męka - Jankowice, ul. Złote Łany
Boża Męka - Jankowice, ul. Złote Łany