home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Miedźna, ul. Wiejska

Rok powstania: 1868

Postument: Podstawa jednoczęściowa ustawiona na dwóch płytach. Na przedniej ścianie w prostokątnej płycinie wyryty napis: Gewidmet von Valentin [Marolchok?] und deiner Frau Maria 1868. Napis jest błędnie odnowiony, stąd nazwisko i data niekoniecznie są poprawne. Cokół oddzielony od podstawy esowatą płytą. Na cokole trzy figury. Cokół w górze obwiedziony cienką listwą. Cokół zwieńczony gzymsem o niezbyt głębokim wygięciu, ale wielokrotnie profilowanym. Z trzech stron pod wygięciami gzymsu, płaskorzeźbione symbole Męki Pańskiej (narzędzia tortur).

Figury: Na ścianach cokołu trzy figury – płaskorzeźby na kielichowych stopniach, z gałką u dołu. Z przodu Matka Boża, na lewym boku św. Jan Ewangelista, na prawy boku św. Franciszek z różańcem. Wszystkie te postacie w identycznej pozie, ze spuszczoną głową i rękami złożonymi na piersiach. Na gzymsie pod krzyżem niemal pełna figura Marii Magdaleny. Maria klęczy bokiem do krzyża, ze spuszczoną głową.

Krzyż: Krzyż wysmukły, z krótką belką poprzeczną, z ramionami zakończonymi w strzałkę. Postać Chrystusa prawie pełna, z zaciśniętymi dłońmi. Na szczycie krzyża kartusz INRI w układzie pionowym, złamany i podwinięty na dole.

Otoczenie: Krzyż stoi na skwerze, otoczony gęstą ozdobną roślinnością, na tle świerka. Po bokach dwa wyrośnięte cyprysy. Do krzyża prowadzi chodniczek.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Miedźna, ul. Wiejska

Boża Męka - Miedźna, ul. Wiejska Boża Męka - Miedźna, ul. Wiejska
Boża Męka - Miedźna, ul. Wiejska Boża Męka - Miedźna, ul. Wiejska