home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Miedźna, ul. Wiejska

Rok powstania: 1806

Postument: Masywny cokół na nieco szerszej podstawie. Na froncie podstawy płycina z prostokątną tablicą inskrypcyjną: Któryś Cierpiał za Nas Rany 1806. Cokół z figurą na froncie, zwieńczony kilkoma profilowanymi płytkami stopniowo przechodzącymi w masywny gzyms. Gzyms z bardzo płytkimi wygięciami. Pod wygięciami gzymsu bogate kwiatony w formie pawich ogonów.

Figury: Na cokole płytka płaskorzeźba Matki Bożej na prostokątnym stopniu, od dołu podtrzymywanym przez poduszkowaty występ. Maria z rękami na piersiach. W jej prawej piersi tkwi miecz.

Krzyż: Krzyż na sześciennej stopce zdobionej na froncie kwiatową rozetką. Krzyż zdobiony biegnącą wzdłuż krawędzi żebrowaną listwą. Ramiona krzyża zakończone w koniczynkę. Figura Chrystusa płytko rzeźbiona, z mocno przechyloną w prawo głową. Kartusz na szczycie niesymetryczny, w układzie pionowym, z górnym brzegiem zawiniętym, dolnym rozdwojonym.

Otoczenie: Krzyż stoi przy parkingu na wybrukowanym terenie. Krzyż otoczony oryginalnym murowanym ogrodzeniem. Boki ogrodzenia zdobione zachodzącymi na siebie kręgami i ośmioramienną rozetką – gwiazdą.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Miedźna, ul. Wiejska

Boża Męka - Miedźna, ul. Wiejska Boża Męka - Miedźna, ul. Wiejska
Boża Męka - Miedźna, ul. Wiejska Boża Męka - Miedźna, ul. Wiejska