home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Gliwice
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Gliwice, ul. Bojkowska

Rok powstania: 1882

Postument: Podstawa jednoelementowa, na niskiej stopce, lekko zwężająca się ku górze. Na jej froncie ślady płyciny, pod którą wyryta data 1882. Na podstawie płyta o kowadełkowym profilu, z dolną warstwą wałkową. Cokół wysoki. W jego dolnej części wnęka o trójlistnym zwieńczeniu. Pod wnęką pozostałości zniszczonego napisu fundacyjnego. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu daszkowy, z wklęsłymi połaciami. Ku dołowi gzyms zwęża się kilkoma schodkowymi i łukowymi profilami.

Figury: We wnęce figura Matki Bożej z symetrycznie drapowanymi szatami. Maria stoi wyprostowana, z dłońmi splecionymi na brzuchu.

Krzyż: Krzyż na łukowo rozszerzającej się stopce. Stopka odcięta od krzyża listwą. Krzyż z fazowanymi belkami i ramionami zakończonymi ostrosłupowo. Figura Chrystusa pełna, z głową opuszczoną na piersi. Kartusz INRI w układzie pionowym, łamany, z odwiniętymi brzegami.

Otoczenie: Krzyż stoi na wydzielonej części firmowej posesji, otwartej od strony ulicy. Teren przy krzyżu wysypany kamieniami i obsadzony krzewami, które zapewne szybko go przesłonią.

Uwagi:

Stan: Krzyż wymaga remontu.

Boża Męka - Gliwice, ul. Bojkowska

Boża Męka - Gliwice, ul. Bojkowska Boża Męka - Gliwice, ul. Bojkowska Boża Męka - Gliwice, ul. Bojkowska
Boża Męka - Gliwice, ul. Bojkowska Boża Męka - Gliwice, ul. Bojkowska
Boża Męka - Gliwice, ul. Bojkowska