home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Gliwice
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bojków, ul. Rolników

Rok powstania: ok. 1919

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna szeroka część przechodzi wklęsłym profilem w węższą górną. Na froncie dolnego elementu podstawy z bardzo zniszczonego napisu można odczytać nazwisko fundatorów (Franz i Anna Nierichlo). Na górnej części podstawy prostokątna płycina z inskrypcją poświęconą krewnemu (synowi?) (Johann Nierichlo), który zginął w ostatnich dniach I wojny światowej. Niemiecki napis jest bardzo zniszczony, można odczytać daty urodzin i śmierci poległego. Pozostało owalne wgłębienie po medalionie ze zdjęciem. Podstawa oddzielona od cokołu daszkowym gzymsem, z wklęsłym profilem od dołu. Cokół niski. W nim mała, ale dość głęboka wnęka na figurę, z ostrołukowym zwieńczeniem. Przednia ściana cokołu jest zdobiona motywem roślinnym. Niewydatny gzyms cokołu daszkowy, ustawiony na płycie z wypukłym profilem.

Figury: Figura Matki Bożej Różańcowej we wnęce cokołu. Maria stoi na kuli ziemskiej, prawdopodobnie depcze węża, ale podstawa figury jest zniszczona i zamalowana farbą.

Krzyż: Krzyż na stopce w formie odwrotnego kowadełka. Belki krzyża fazowane, z ostrogami, zakończone prosto. Figura Chrystusa metalowa. Kartusz INRI mały, w układzie poziomym, nieco niesymetryczny.

Otoczenie: Krzyż stoi w na trawniku, na terenie prywatnej posesji.

Uwagi:

Stan: Przeciętny, choć wskutek odchodzącej farby wygląda dużo gorzej.

Boża Męka - Bojków, ul. Rolników

Boża Męka - Bojków, ul. Rolników Boża Męka - Bojków, ul. Rolników Boża Męka - Bojków, ul. Rolników
Boża Męka - Bojków, ul. Rolników Boża Męka - Bojków, ul. Rolników