home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Kapliczka słupowa
Wilkowice, ul. Wyzwolenia

Rok powstania: 1 poł. XIX w.?

Opis Podstawa dwuczęściowa. Dolna część szeroka, na rzucie kwadratu. Na niej gruba płyta, w dolnej warstwie o profilu wałka, wyżej zwężająca się skosem w górną część podstawy. Górna część podstawy w formie zbliżonej do sześcianu. Na jej froncie wyryte nazwiska fundatorów, częściowo zatarte, trudne do odczytania: Antoni Dutka i Maria…. Na podstawie płyta zwężająca się esowatym profilem w wysoki słup. Słup ma profilowane w formie wałka krawędzie. Na słupie latarnia z wnęką na froncie. We wnęce, za szybą obrazek MB. Latarnia zwęża się ku górze, przechodząc w mały krzyż z ramionami zakończonymi w koniczynkę. Na krzyżu płaskorzeźbiony Chrystus. Nad nim kartusz INRI w układzie pionowym, z odwiniętymi końcami. Skrót na kartuszu jest źle zapisany.

Otoczenie: Kapliczka stoi w ogrodzie prywatnej posesji, na skarpie ponad drogą. Przy kapliczce posadzono rośliny ozdobne.

Stan: Zły.

Kapliczka słupowa - Wilkowice, ul. Wyzwolenia

Kapliczka słupowa - Wilkowice, ul. Wyzwolenia Kapliczka słupowa - Wilkowice, ul. Wyzwolenia Kapliczka słupowa - Wilkowice, ul. Wyzwolenia
Kapliczka słupowa - Wilkowice, ul. Wyzwolenia