home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Kolumna NMP
Ligota (Burzej), ul. Czechowicka

Rok powstania: 1871

Figura: Maria stoi na księżycu, ze złożonymi na piersiach rękami, spoglądając w niebo. Nad jej głową aureola z 12 gwiazdkami. Figura jest chroniona baldachimem z metalowych prętów nakrytych łukowym daszkiem. Wokół aureoli zamontowano współcześnie łuk z 12 żarówkami.

Postument: Postument ma formę ośmiobocznej kolumny. Jednoelementowa podstawa ustawiona na szerokiej, dwupłytowej, płaskiej stopce. Podstawa uzupełniona jest o cztery przypory w górze zakończone kryształowo, co powoduje, że dół podstawy jest kwadratowy. Na froncie podstawy wyryta trudna do odczytania inskrypcja. Pod nią data 1871. Na postawie dwie grube płyty o wałkowym i wklęsłym profilu. Trzon kolumny w górze obwiedziony grubą listwą, ponad którą kolumna rozszerza się w kwadratową płytkę. Na niej rozszerzający się ku górze gzyms złożony z trzech kwadratowych płytek.

Otoczenie: Kolumna stoi na wybrukowanym placyku przy granicy posesji, w towarzystwie dwóch dębów skutecznie ją ocieniających. Figura otoczona ozdobnym, metalowym płotkiem.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Figura Madonny - Ligota, Czechowicka

Figura Madonny - Ligota, Czechowicka Figura Madonny - Ligota, Czechowicka
Figura Madonny - Ligota, Czechowicka Figura Madonny - Ligota, Czechowicka