home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Figura Chrystusa
Mazańcowice, ul. Komorowicka

Rok powstania: 1780

Figura: Kamienna, profesjonalnie wykonana figura Chrystusa Upadającego. Chrystus opiera się na skale, niosąc masywny krzyż na lewym ramieniu.

Postument: Postument na rzucie jednostronnie wybrzuszonego prostokąta. Podstawa składa się z dwóch elementów. Dolny schodkowo zwęża się w górnej części. Górny element zwęża się podwójnym, esowatym profilem. Cokół jest w dolnej części wybrzuszony przyjmując kształt butelki. Na jego froncie ozdobny kartusz zawierający trudną dziś do odczytania inskrypcję z tekstem Lamentacji [Lm 1.12]. Pod kartuszem data 1780. W górze cokół obwiedziony listwą. Nad nią mocno wysunięty grzybkowy gzyms stanowiący podstawę figury.

Otoczenie: Figura stoi na placu przykościelnym, z tyłu kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Ogrodzona jest stalowym płotkiem wspartym na czterech grubych, kamiennych słupkach zwieńczonych gałkami. Zewnętrzne boki słupków są zdobione ramką z wyciętymi łukowo narożnikami.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Figura Chrystusa - Mazańcowice, Komorowicka

Figura Chrystusa - Mazańcowice, Komorowicka Figura Chrystusa - Mazańcowice, Komorowicka Figura Chrystusa - Mazańcowice, Komorowicka