home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Figura Chrystusa Nazareńskiego
Rybarzowice, ul. Żywiecka

Rok powstania: (?)

Figura: Chrystus stoi na schodkowym stopniu, wyprostowany, z rękami związanymi sznurem, na szyi zawieszony długi sznur wiązany w pętle oraz szkaplerz. Figura polichromowana. Nad figurą blaszany daszek, mocno wygięty, z ząbkowanymi, wygiętymi krawędziami.

Postument: Podstawa sześcienna ze ścianami (poza tylną) zdobionymi ramką z wyciętymi łukowo narożnikami. Na podstawie płyta zwężająca się wklęsłym łukiem w węższy cokół. Ściany cokołu (poza tylną) zdobione ramkami w formie wysokiego okna. Dolne krawędzie ramek z ząbkiem. Frontowa ramka zwieńczona łukowo, boczne zwieńczone trójlistnie. Na cokole gzyms z łukowymi wygięciami. W polu wygięcia na froncie putto, w bocznych polach ośmiolistne rozetki. Pod gzymsem zamocowana metalowa latarnia.

Otoczenie: Figura stoi na poboczu ruchliwej drogi, na skraju pola. Otoczona jest masywnym kamiennym ogrodzeniem – ławą na profilowanych nóżkach.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Figura Chrystusa - Rybarzowice, Żywiecka

Figura Chrystusa - Rybarzowice, Żywiecka Figura Chrystusa - Rybarzowice, Żywiecka Figura Chrystusa - Rybarzowice, Żywiecka
Figura Chrystusa - Rybarzowice, Żywiecka Figura Chrystusa - Rybarzowice, Żywiecka