home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Kapliczka
Wilamowice, ul. Dunata

Rok powstania: ok. 1860 [Info: Tymoteusz Król]

Architektura: Kapliczka na planie prostokąta z trójbocznie zamkniętą absydą i dwuspadowym dachem. W bocznych ścianach prostokątne okna we wnękach. Wejście dość wąskie, zwieńczone łukiem odcinkowym, zamknięte drewnianymi drzwiami z przeszklonymi górnymi płycinami. Po bokach wejścia dwie wnęki zwieńczone łukowo. We wnękach duże figury – po lewej Matki Bożej Bolesnej, po prawej Chrystusa Nazareńskiego. W szczycie, pod samym dachem trzecia wnęka z płaskorzeźbioną figurą św. Jana Nepomucena. Jan stoi wyprostowany, w prawej ręce trzyma duży krzyż, w lewej palmę. Nad głową aureola z 5 gwiazdek. Nad świętym fruwają dwa aniołki, po bokach rosną kwiaty. Na prawo od wejścia kamienna kropielnica. Wzdłuż okapu, poza ścianą frontową, biegnie wielowarstwowy gzyms. Na kalenicy ponad szczytem niewielki metalowy krzyż.

Wnętrze: Sklepienie kolebkowe, podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi. W absydzie ołtarzyk z kolumienkami. W ołtarzu obraz Matki Bożej Piekarskiej. W szczycie ołtarza Bóg-Ojciec. Po bokach dwie figury świętych - Jerzego i Jana Nepomucena.

Otoczenie: Kapliczka stoi w głębi bocznej ulicy, bokiem przylegając do ogrodzenia posesji. Z przodu posadzono ozdobne krzewy częściowo zasłaniające kapliczkę. Do kapliczki wiodą dwa schodki.

Uwagi: Kapliczkę zbudował Józef Jonkisz ze Starej Wsi [Info: Tymoteusz Król].

Stan: Przeciętny.

Kapliczka - Wilamowice, Dunata

Kapliczka - Wilamowice, Dunata Kapliczka - Wilamowice, Dunata Kapliczka - Wilamowice, Dunata
Kapliczka - Wilamowice, Dunata