home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Kapliczka
Szczyrk Dolny, ul. Beskidzka

Rok powstania: 1829

Architektura: Kapliczka na planie wydłużonego prostokąta z łukowo zamkniętą absydą i dwuspadowym dachem. W tylnej części bocznych ścian po jednym oknie zwieńczonym łukiem odcinkowym. Pas frontowej ściany wzdłuż krawędzi jest pogrubiony. Wejście do kapliczki proste, zamknięte drewnianymi drzwiami z małymi przeszkleniami w górnej części. W szczycie nad wejściem płytka wnęka na figurkę zwieńczona ostrym łukiem, obecnie pusta. W przedniej części kalenicy duża sygnaturka nakryta daszkiem wieżowym. Na szczycie sygnaturki żelazny krzyż z koniczynkowymi zakończeniami ramion, zdobiony promieniami.

Wnętrze: Sklepienie kolebkowe o bogatym zdobieniu malarskim. Na sklepieniu nad ołtarzem herb z koroną. Podobnie malowana górna część ścian. Podłoga betonowa. W absydzie ołtarz o klasycystycznych formach z rzeźbionym Chrystusem na krzyżu i Okiem Opatrzności na szczycie.

Otoczenie: Kapliczka stoi przy głównej ulicy miasta, przylega do posesji. W stosunku do chodnika jest nieco podwyższona, prowadzą do niej trzy schodki.

Uwagi:

Stan: Przeciętny. Wnętrze wymaga remontu.

Kapliczka - Szczyrk, Beskidzka

Kapliczka - Szczyrk, Beskidzka Kapliczka - Szczyrk, Beskidzka Kapliczka - Szczyrk, Beskidzka