home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Kapliczka św. Wendelina
Rudzica, ul. Zdrojowa

Rok powstania: 1876

Architektura: Kapliczka na planie prostokąta z wysuniętym przedsionkiem (kruchtą), łukowo zamkniętą absydą i dwuspadowym dachem. Przedsionek w formie bramy zwieńczonej obniżonym łukiem, z dwuspadowym dachem. Górna część (na wysokości łuku) pogrubiona. Nad wejściem kartusz z datami budowy i rozbudowy (względnie remontów): 1876, 1956, 2005, 2014. Wokół całej kapliczki biegnie wysoki cokolik zakończony wałkiem. Pod dachem i daszkiem przedsionka biegnie gzyms o schodkowym profilu. W bocznych ścianach kapliczki po jednym oknie o łukowym zwieńczeniu. Okna wypełnione współczesnymi witrażami: od strony północnej wizerunek św. Jana Pawła II, od południowej św. Ojca Pio. Na kalenicy, nad szczytową ścianą wysoka sygnaturka o złożonym kształcie i bogatych zdobieniach, zwieńczona wysmukłym cebulastym hełmem. Na szczycie hełmu metalowy krzyż zdobiony promieniami. W ścianach przedsionka, od wewnątrz głębokie wnęki zwieńczone łukowo. We wnękach figury świętego Franciszka (po lewej) i świętego Antoniego (po prawej). Wejście do kapliczki zwieńczone łukowo, zamknięte prostymi drewnianymi drzwiami. Łuk wejścia wypełniony oknem o słonecznym wzorze. Środkowa płycina drzwi przeszklona, górna płycina zdobiona ośmioramienną gwiazdą.

Wnętrze: Sklepienie kolebkowe. Wokół okien szerokie wnęki. Na ścianie absydy trzy obrazy. Pośrodku kopia pierwotnego obrazu świętego Wendelina – modlącego się na różańcu pasterza. Po bokach obraz świętego Jana Chrzciciela i świętej królowej (?). We wnętrzu również wiele innych figur i obrazków.

Otoczenie: Kapliczka stoi w lesie, nad strumieniem, na miejscu studni z uzdrawiającą wodą. Obok kapliczki wybudowano współcześnie studnię, do której doprowadzono wodę spod kapliczki. Plac przy kapliczce wybrukowano, zbudowano chodniki, ustawiono ławki. Powyżej ustawiono drewnianą figurę świętego Wendelina.

Uwagi: Kapliczka stanęła nad źródełkiem, z którego wodę uważano za uzdrawiającą. Nad źródełkiem umieszczono w XIX w. obraz świętego Wendelina. Święty Wendelin żył w VII w. w Wogezach. Był pustelnikiem. Według legendy pracował jako pasterz bydła i tak jest przedstawiany na obrazach.

Stan: Dobry.

Kapliczka - Rudzica, Zdrojowa

Kapliczka - Rudzica, Zdrojowa Kapliczka - Rudzica, Zdrojowa Kapliczka - Rudzica, Zdrojowa
Kapliczka - Rudzica, Zdrojowa Kapliczka - Rudzica, Zdrojowa
Kapliczka - Rudzica, Zdrojowa Kapliczka - Rudzica, Zdrojowa