home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Stara Wieś, ul. Starowiejska

Rok powstania: 1866

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część w formie grubej stopki zwężającej się łamanym, esowatym profilem do części górnej. Górna część podstawy zdobiona na froncie ramką o łukowo wyciętych narożnikach. W ramce napis fundacyjny: Ten pomnik wystawił kosztem swoim Wincenty Nycz za żoną Anną w R. P. 1866. Napis uzupełniony jest ozdobnym symbolem „Wiara, Nadzieja, Miłość”. Podstawa esowatym profilem zwęża się ku cokołowi. Cokół nieco węższy od podstawy, z faliście wygiętymi bokami ujętymi w woluty. Boki cokołu zdobione reliefami w formie gałązek z listkami. Wydatny gzyms cokołu z profilowanymi łukami. Pola łuków zdobione puttami.

Figury: Na froncie cokołu płaskorzeźbiona Matka Boża na wielowarstwowym stopniu o kowadełkowym pokroju. Maria z przechyloną głową, splotła dłonie na brzuchu. W jej piersi tkwi siedem mieczy, a pod jej nogami księżyc.

Krzyż: Dolna część krzyża wybrzusza się, tworząc stopkę ograniczoną z dwóch stron listwami. Boki stopki zdobione sześciolistnymi rozetkami. Pod stopką, na gzymsie cokołu Czaszka Adama a za nią wijący się wąż. Krzyż lekko zwęża się ku górze. Belki krzyża zakończone koniczynowo. Figura Chrystusa wtórna, metalowa. Kamienny kartusz INRI w układzie pionowym, z odwiniętymi krawędziami. Ponad kartuszem gołąb z rozwiniętymi skrzydłami.

Otoczenie: Krzyż stoi na poboczu drogi, przy potoku, na małym wzgórku. Otoczony kamiennym ogrodzeniem z ławą na grubych tralkach. Pod krzyżem ustawiono współcześnie tablicę z napisem: W 150- ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO 1863-2013 / KRZYŻ JEST WOTUM ZA OCALENIE POWSTAŃCÓW ZE STAREJ WSI.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Stara Wieś, ul. Starowiejska

Boża Męka - Stara Wieś, ul. Starowiejska Boża Męka - Stara Wieś, ul. Starowiejska Boża Męka - Stara Wieś, ul. Starowiejska
Boża Męka - Stara Wieś, ul. Starowiejska Boża Męka - Stara Wieś, ul. Starowiejska
Boża Męka - Stara Wieś, ul. Starowiejska Boża Męka - Stara Wieś, ul. Starowiejska Boża Męka - Stara Wieś, ul. Starowiejska