home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bestwina, ul. Witosa

Rok powstania: 1845

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część w formie szerszej stopki. Na niej gruba płyta zwężająca się w górę potrójnym, esowatym profilem. Górna część podstawy szeroka, nakryta płytą o podwójnym, esowatym profilu. Na froncie tej części podstawy ramka o łukowej, łamanej górnej krawędzi i łukowo wyciętych narożnikach dolnej krawędzi. Takie same ramki zdobią boczne ściany podstawy. We frontowej ramce napis fundacyjny: FUNDACYA Woycieha i ANNY SLOSARCZYKOW ZA dusze ZMARŁYCH PROSZĄ O OYCZZENASZ 1845. Pod gzymsem cokół rozszerza się schodkowo. Gzyms cokołu z wygięciami. W polach wygięć zniszczone putta. Nad frontowym wygięciem Czaszka Adama.

Figury: Na froncie cokołu, na dwuwarstwowym stopniu, figura Matki Bożej z rękami skrzyżowanymi na piersiach, z promienistą aureolą.

Krzyż: Krzyż na trapezowej stopce. Belki krzyża zakończone zaokrągloną strzałką. Figura Chrystusa płaskorzeźbiona, z klasycznie ułożonymi dłońmi. Zniszczony kartusz INRI w układzie pionowym z odwiniętą dolną krawędzią i rozszczepioną krawędzią górną.

Otoczenie: Krzyż stoi przed ogrodzeniem posesji, podniesiony na płycie, otoczony ozdobną roślinnością.

Uwagi:

Stan: Krzyż wymaga remontu.

Boża Męka - Bestwina, ul. Witosa

Boża Męka - Bestwina, ul. Witosa Boża Męka - Bestwina, ul. Witosa
Boża Męka - Bestwina, ul. Witosa Boża Męka - Bestwina, ul. Witosa Boża Męka - Bestwina, ul. Witosa