home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Pisarzowice, ul. Kęcka

Rok powstania: 1904

Postument: Podstawa jednoelementowa, wysoka. Na jej froncie prostokątna płycina z napisem fundacyjnym: Fondatorowie Marcin i Maryjanna Nyczowie R. P. 1904. Ponad płyciną litery N I P B. Podstawa zwieńczona gzymsem w formie odwrotnego daszka. Cokół nieco węższy od postawy. Gzyms cokołu w formie głowicy rozszerzającej się ku górze lekkim łukiem i nakrytej podwójną płytą o wałkowym i prostym profilu. Na bokach głowicy skrzydlate putta.

Figury: Na cokole płaskorzeźbione figury na prostych stopniach wspartych na gzymsie podstawy. Na froncie Matka Boża z sercem gorejącym przebitym mieczem i rękami skrzyżowanymi na piersiach. Na prawym boku cokołu święty Wojciech w biskupich szatach, z pastorałem. Na lewym boku inny święty z kijem (nie rozpoznany). Pod krzyżem figura Magdy Magdaleny. Maria klęczy bokiem do krzyża z rękami splecionymi na kolanach.

Krzyż: Krzyż bez stopki, prosty, dość masywny. Kamienna figura Chrystusa pełna, z rękami rozłożonymi wzdłuż poziomej belki, z otwartymi dłońmi. Kartusz INRI w układzie pionowym, z brzegami wyciętymi w formie proporca, złamany, z odwiniętym górnym brzegiem.

Otoczenie: Krzyż stoi w ogrodzie posesji, tuż za ogrodzeniem. Obok posadzono cyprysy.

Uwagi:

Stan: Stosunkowo dobry.

Boża Męka - Pisarzowice, ul. Kęcka

Boża Męka - Pisarzowice, ul. Kęcka Boża Męka - Pisarzowice, ul. Kęcka Boża Męka - Pisarzowice, ul. Kęcka
Boża Męka - Pisarzowice, ul. Kęcka Boża Męka - Pisarzowice, ul. Kęcka
Boża Męka - Pisarzowice, ul. Kęcka Boża Męka - Pisarzowice, ul. Kęcka Boża Męka - Pisarzowice, ul. Kęcka