home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Ligota, ul. Woleńska

Rok powstania: 1885

Postument: Podstawa jednoelementowa, w dolnej części rozszerzona w rodzaj stopki. Na jej froncie wyryta inskrypcja zdobiona ornamentem: Któryś cierpiał za nas rany. Zmiłuj się nad fundatorami!. Podstawa oddzielona od cokołu płytą o esowatym profilu. Cokół szeroki z prostokątną płyciną z geometrycznym wzorem w narożnikach. W płycinie wyryty napis fundacyjny: Fundatorem tego krzyża jest rodzina Krzempek 1885. Boki cokołu, na dolnej i górnej krawędzi uzupełnione profilowaną listwą, przez co cokół płynnie łączy się z podstawą i gzymsem. Gzyms cokołu w formie daszka o falowanej powierzchni, od dołu głęboko podcięty. W górnej części cokołu zamontowany ozdobny metalowy wieszak.

Figury: Krzyż nie posiada figur.

Krzyż: Krzyż stosunkowo wysoki, na szerokiej stopce, zwężającej się łukiem do krzyża. Ramiona krzyża zakończone strzałkowo, ale z zupełnie zaokrąglonym ostrzem. Metalowa figura Chrystusa z zaciśniętymi dłońmi. Kartusz INRI nie zachował się.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju pola, ogrodzony ozdobnym, metalowym płotkiem. Ustawiony na płycie. W tle wysokie żywotniki.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Ligota, Woleńska

Boża Męka - Ligota, Woleńska Boża Męka - Ligota, Woleńska
Boża Męka - Ligota, Woleńska Boża Męka - Ligota, Woleńska
Boża Męka - Ligota, Woleńska