home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Zabrzeg, ul. Ks. Janoszki

Rok powstania: 1870

Postument: Podstawa złożona z trzech elementów na rzucie litery T, co uzyskano przez wycięcie przednich narożników. Dolny element niski, łączy się ze środkowym płytą o wklęsłym profilu. Środkowy element nieco węższy, z wyrytą na froncie datą 1870. Pomiędzy górnymi elementami podstawy gruba płyta o podwójnym profilu. Górna część podstawy zdobiona na froncie prostokątną płyciną o profilowanej krawędzi. W płycinie inskrypcja: Nieday Boże abym się chlubić miał jedno w krzyżu Pana naszego Jezusa Chrystusa Gal. VI 14. U dołu tej części podstawy zamocowana metalowa latarnia. Podstawa nakryta prostym, dwuwarstwowym gzymsem, od dołu zdobionym wolutami. Cokół znacznie węższy, w dolnej części i w górze obwiedziony listwami. Gzyms cokołu z płytkimi wygięciami, od dołu wielokrotnie profilowany. W polach wygięć ośmiolistne rozetki.

Figury: Dwie figury na gzymsie podstawy, na płaskich stopniach. Przy prawym boku Matka Boża z przechyloną głową, z rękami złożonymi do modlitwy. Przy lewym boku święty Jan Ewangelista, spogląda w górę, na krzyż, ręce ma złożone na piersiach. U stóp krzyża, na gzymsie cokołu postać Marii Magdaleny, siedzącej bokiem do krzyża.

Krzyż: Krzyż z ramionami zakończonymi w strzałkę. Figura Chrystusa kamienna, pełna, z rękami rozłożonymi szeroko, z zaciśniętymi dłońmi. Kamienny kartusz INRI w układzie pionowym, łamany, z odwiniętym dolnym brzegiem.

Otoczenie: Krzyż stoi pośrodku cmentarza, na skrzyżowaniu alejek. Jest podniesiony na trzech płytach. Obok betonowy kwietnik.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Zabrzeg, Ks. Janoszki

Boża Męka - Zabrzeg, Ks. Janoszki Boża Męka - Zabrzeg, Ks. Janoszki Boża Męka - Zabrzeg, Ks. Janoszki
Boża Męka - Zabrzeg, Ks. Janoszki Boża Męka - Zabrzeg, Ks. Janoszki
Boża Męka - Zabrzeg, Ks. Janoszki Boża Męka - Zabrzeg, Ks. Janoszki