home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Jasienica, ul. Bielska

Rok powstania: 1900

Postument: Krzyż marmurowy. Postument na rzucie prostokąta, ustawiony na dwóch, schodkowo ułożonych płytach. Podstawa niska i szeroka. Jej dolna część rozszerzona w formie stopki skośnie zwężającej się do górnej części. Z przodu górnej części podstawy dołożono płytkę z wyrytą datą 1900, dzięki czemu podstawa uzyskała rzut litery T. Na dolnej krawędzi podstawy, od frontu, wyryte nazwisko budowniczego [Grőger Bielitz]. Podstawa zwieńczona małym, podciętym, daszkowym gzymsem. Na gzymsie podstawy ułożono prostą płytę w formie litery T. Takąż formę ma też cokół, co uzyskano przez dołożenie z przodu płyty o daszkowym zwieńczeniu. Płyta mieści płycinę zwieńczoną ostrym łukiem, z inskrypcją: Pomnik niezłomnej wiary robotników fabrycznych w Jasienicy. Daszek czołowej płyty jest połączony z gzymsem cokołu o formie identycznej jak gzyms podstawy. Po bokach gzyms uzupełniony został małymi, wielokrotnie profilowanymi wieżyczkami.

Figury: Krzyż nie posiada figur.

Krzyż: Stopka krzyża jest wysoka, jej dolna część prosta. Pośrodku stopki gzymsik o formie powtórzonej z pozostałych gzymsów. Wyżej stopka zwęża się kilkoma profilami. W dolnej części stopki zamontowano metalową latarnię. Belki krzyża lekko fazowane wzdłuż wszystkich krawędzi. Ramiona zakończone prosto. Metalowa figura Chrystusa wielkości całego krzyża, z otwartymi dłońmi. Nad nią metalowy kartusz INRI w układzie pionowym, w formie proporca.

Otoczenie: Krzyż stoi na skwerze przy parkingu domu handlowego. Jest otoczony ozdobnym metalowym ogrodzeniem i niskim żywopłotem. Dojście do krzyża wyłożone kamieniem.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Jasienica, Bielska

Boża Męka - Jasienica, Bielska Boża Męka - Jasienica, Bielska
Boża Męka - Jasienica, Bielska Boża Męka - Jasienica, Bielska