home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Czechowice-Dziedzice, ul. Zamkowa

Rok powstania: 1895

Postument: Postument na rzucie prostokąta. Podstawa trzyelementowa. Dwa dolne elementy podstawy ułożone schodkowo, łączone skosem. Na froncie górnej części inskrypcja: Ciebie Maryjo prosimy o Twoje przyczynienie się [nam?] przez nabożne zdrowaś 1895. Pod górnym elementem podstawy płyta o esowatym profilu. Górny element podstawy wysoki. Na jego froncie płycina zwieńczona łukowo, dopełniona nad łukiem do prostokąta. Płycina ma profilowane krawędzie. Wewnątrz tablica inskrypcyjna: O Jezu ukrzyżowany! Bądź naszem wsparciem i pociechą w życiu i w godzinie śmierci naszej. Pod gzymsem element jest obwiedziony wąską listwą. Gzyms niezbyt wydatny, daszkowy. Nad gzymsem, na niskim bloczku, mały cokół z płytką wnęką zwieńczoną łukiem z wyciętymi końcami. Cokół w górze obwiedziony listwą. Gzyms cokołu jest pomniejszoną kopią gzymsu podstawy.

Figury: We wnęce cokołu, na stopniu, mała figurka Matki Bożej z pochyloną głową i rękami złożonymi na piersiach.

Krzyż: Krzyż na kowadełkowej stopce. Belki krzyża fazowane, z ostrogami, zakończone prosto. Figura Chrystusa wysmukła. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, mocno falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi w pasie przydrożnych drzew, przy rozjeździe. Otoczony małym drucianym płotkiem. W tle zasadzone ozdobne krzewy.

Uwagi:

Stan: Krzyż jest popękany, wymaga renowacji.

Boża Męka - Czechowice, Zamkowa

Boża Męka - Czechowice, Zamkowa Boża Męka - Czechowice, Zamkowa Boża Męka - Czechowice, Zamkowa
Boża Męka - Czechowice, Zamkowa