home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bystra, ul. Szczyrkowska

Rok powstania: 1. poł. XIX w. (?)

Postument: Podstawa jednoelementowa. Na jej froncie ślady ramki otaczającej kiedyś napis fundacyjny. Na podstawie masywny gzyms w formie dwustronnego grzybka. Cokół pod samym gzymsem obwiedziony płaską listwą. Gzyms cokołu w formie kwadratowej płytki zwężającej się łukiem ku dołowi. Z trzech stron gzyms zdobią putta o rozłożystych skrzydłach.

Figury: W cokół wtopione są trzy płaskorzeźby. Na froncie święty Józef z kwitnącym kijem. Na prawym boku Matka Boża z rękami skrzyżowanymi na piersiach. Na lewym boku święty w stroju kapłana z książeczką do nabożeństwa [niezidentyfikowany].

Krzyż: Krzyż na wysokiej, lekko zwężającej się stopce zwieńczonej płytką. Krzyż masywny, z prosto zakończonymi ramionami. Krawędzie krzyża zdobione zatartym żebrowaniem. Figura Chrystusa niemal pełna, ze standardowym układem dłoni. Kamienny kartusz INRI w układzie pionowym. Kartusz jest płytki, złamany, z odwiniętymi krawędziami.

Otoczenie: Krzyż stoi na skrawku trawnika między chodnikiem a żywopłotem otaczającym kościół. Krzyż jest gęsto obsadzony ozdobną roślinnością.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Bystra, Szczyrkowska

Boża Męka - Bystra, Szczyrkowska Boża Męka - Bystra, Szczyrkowska
Boża Męka - Bystra, Szczyrkowska Boża Męka - Bystra, Szczyrkowska Boża Męka - Bystra, Szczyrkowska
Boża Męka - Bystra, Szczyrkowska Boża Męka - Bystra, Szczyrkowska