home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Janowice, ul. Janowicka

Rok powstania: 1856

Postument: Podstawa dwuelementowa. Dolną część podstawy stanowi szersza płyta w górze esowato zwężająca się. Górna część podstawy wyższa, z bokami zdobionymi ramkami. Na froncie prostokątna płycina z wyciętymi łukowo narożnikami. W niej tablica fundacyjna: FONDACYA. Antonigo Ślósarczyka oraz Anny żony. Proszę o jeden Oycze nasz i 10 Zdrowaś Marya. 1856. Nad tablicą wyryty symbol IHS. Na podstawie płyta o esowatym profilu. Cokół o bokach falowanych, zdobionych wolutami. Boki cokołu zdobione reliefami w formie gałązek. W górnej części cokołu zamontowana metalowa lampka. Gzyms o szerokich wygięciach o podwójnym profilu. W polach wygięć putta. Nad frontowym wygięciem Czaszka Adama. Górna część gzymsu opleciona przez węża.

Figury: Na froncie cokołu, wtopiona weń płaskorzeźba Matki Bożej na podstawie w formie zydla. Maria z przechyloną głową, rękami skrzyżowanymi na piersiach i mieczem wbitym w prawą pierś.

Krzyż: Krzyż na lekko wybrzuszonej stopce ograniczonej dwiema płytkami, zdobionej sześciolistnymi rozetkami. Ramiona krzyża zakończone w strzałkę. Postać Chrystusa wysmukła, półpełna, ze standardowym ułożeniem dłoni. Kamienny kartusz INRI w układzie pionowym, z brzegami wywiniętymi. Na końcach ramion sześciolistne rozetki.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju pola, przy drodze. Jest podniesiony na dwóch płytach i ogrodzony ozdobnym, metalowym płotkiem. Do niedawna krzyż był zarośnięty krzewami, porastającymi cały pobliski odcinek drogi, dziś wykarczowanymi.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Janowice, Janowicka

Boża Męka - Janowice, Janowicka Boża Męka - Janowice, Janowicka Boża Męka - Janowice, Janowicka
Boża Męka - Janowice, Janowicka Boża Męka - Janowice, Janowicka