home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Janowice, ul. Janowicka

Rok powstania: 1842

Postument: Podstawa jednoelementowa, za ścianami zdobionymi ramką o złożonym wzorze. W ramce na frontowej ścianie symbol IHS. Płyta o esowatym profilu oddziela podstawę od cokołu. Cokół wysoki, wysmukły. W górnej części cokołu, na frontowej ścianie, prostokątna płycina z figurą. Pod nią wyryte Oko Opatrzności i inskrypcja: FONDACYA Wojciecha Góry oraz i Zofie Żony. Proszą o jeden Ojcze Nasz i Zdrowaś Marya. 1842. R. Gzyms cokołu z obszernymi wygięciami o poczwórnym profilu. W polach wygięć putta, a nad frontowym wygięciem Czaszka Adama.

Figury: W płycinie na cokole płytka płaskorzeźba Matki Bożej na stopniu w formie zydla. Maria z przechyloną głową, rękami skrzyżowanymi na piersiach i mieczem zatopionym w prawej piersi.

Krzyż: Krzyż na sześciennej stopce zdobionej czterolistnymi rozetkami. Ramiona krzyża zakończone w strzałkę. Postać Chrystusa mała, półpełna, ze standardowym ułożeniem dłoni. Kamienny kartusz INRI w układzie pionowym, z brzegami wywiniętymi. Nad kartuszem gołąbek.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju pola, przy drodze.

Uwagi: Wiosną 2017 r. nowy opiekun krzyża uporządkował otoczenie Bożej Męki, budując schodki od drogi oraz ozdobne ogrodzenie. Na zdjęciach poniżej obecny stan krzyża (zdjęcia: Adam Rezik).

Stan: Dobry.

Boża Męka - Janowice, Janowicka

Boża Męka - Janowice, Janowicka Boża Męka - Janowice, Janowicka
Boża Męka - Janowice, Janowicka Boża Męka - Janowice, Janowicka
Boża Męka - Janowice, Janowicka
Boża Męka - Janowice, Janowicka Boża Męka - Janowice, Janowicka