home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Mazańcowice, ul. Pod Kępą, cmentarz

Rok powstania: 1928

Postument: Podstawa trójelementowa, schodkowa, na rzucie prostokąta. Na froncie dolnego elementu wstawiona mała wizytówka wykonawcy [Grőger Bielsko]. Górny element jest najwyższy, z krawędziami zdobionymi żebrowaniem. Na jego froncie płycina z tablicą fundacyjną: Fundatorzy: miejscowi kolejarze z. r. 1928. Na podstawie płyta z wklęsłym profilem. Cokół szeroki i niski, zwieńczony gzymsem o obszernym wygięciu. Ne froncie cokołu płycina z marmurową tablicą inskrypcyjną, tworząca całość z polem wygięcia gzymsu. Na tablicy napis: Jam jest zmartwychwstanie i żywot, kto we mnie wierzy chociażby umarł żyw będzie. Jan 11.27. R. I. P.

Figury: Krzyż nie posiada figur.

Krzyż: Krzyż na schodkowej, dwuelementowej stopce. Ramiona krzyża zakończone w stylizowaną strzałkę. Metalowa figura Chrystusa mała. Na szczycie bardzo mały, blaszany, poziomy kartusz INRI, lekko falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi przy jednej z cmentarnych alejek. Jest podniesiony na dwóch grubych płytach. Na dolnej płycie ustawiono kamienne kwietniki, plac wokół krzyża wybrukowany.

Uwagi:

Stan: Krzyż wymaga remontu.

Boża Męka - Mazańcowice, cmentarz

Boża Męka - Mazańcowice, cmentarz Boża Męka - Mazańcowice, cmentarz
Boża Męka - Mzańcowice, cmentarz Boża Męka - Mazańcowice, cmentarz