home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Wilkowice, ul. Kościelna

Rok powstania: 1843

Postument: Podstawa sześcienna z wyciętymi narożnikami. Frontowa ściana zdobiona wzdłuż krawędzi zatartym żebrowaniem. Na niej napis fundacyjny: Fundator JÓZEF JASICZEK i Maryanna, żona Jego A.D. 1843. Na lewym boku podstawy wyryty napis informujący o konserwacji: Odnowiono R. P. 1948. Cokół oddzielony od podstawy płytą o esowatym profilu. Cokół ujęty z dwóch stron wolutami powtarzającymi się na dole i w górze. Pod samym gzymsem front cokołu wieńczy szeroka listwa. Gzyms piramidalny, zdobiony dużymi wygięciami o poczwórnym profilu. W polach wygięć putta z wysoko uniesionymi skrzydłami. Nad frontowym wygięciem Czaszka Adama z długimi piszczelami.

Figury: Na froncie cokołu płytka płaskorzeźba Matki Bożej z mocno przechyloną głową, rękami skrzyżowanymi na piersiach i mieczem wbitym w prawą pierś. Maria stoi na szerokim, płaskim stopniu.

Krzyż: Krzyż na sześciennej stopce o krawędziach zdobionych żebrowaniem. Podobnie zdobione belki krzyża. Ramiona zakończone w strzałkę. Postać Chrystusa płaskorzeźbiona, ze standardowym ułożeniem dłoni. Kamienny kartusz INRI w układzie pionowym, odwinięty na brzegach. Nad nim gołąb z rozpostartymi skrzydłami.

Otoczenie: Krzyż stoi na wydzielonym skwerze przy Domu Katechetycznym. Skwer jest ogrodzony metalowym ogrodzeniem. Krzyż osłaniają dwie lipy. Wokół gęsta ozdobna roślinność. Krzyż jest podniesiony na dwóch płytach, od chodnika prowadzą do niego schodki.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Wilkowice, Kościelna

Boża Męka - Wilkowice, Kościelna Boża Męka - Wilkowice, Kościelna Boża Męka - Wilkowice, Kościelna
Boża Męka - Wilkowice, Kościelna Boża Męka - Wilkowice, Kościelna
Boża Męka - Wilkowice, Kościelna