home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Kaniów, ul. Czechowicka

Rok powstania: 1899

Postument: Podstawa wieloelementowa, schodkowa. Obecnie składa się z 5 elementów, ale oryginalne są na pewno trzy. Na dolnym schodku nazwisko budowniczego (Grőger Bielitz). Na środkowym stopniu inskrypcja: Proszą oj zdrowaś Marye uzupełniona roślinnym wzorem. Górna część podstawy oddzielona jest płytą o wklęsłym profilu. Ta część podstawy jest wysoka i wąska. Na jej froncie napis fundacyjny: Na chwałę Panu Bogu pamiątka i ofiara Jana Budniaka (starszego) i Zofiji jego żony z Krawczyków w roku 1899 wystawiony. Nad podstawą daszkowy, silnie podcięty gzyms. Na nim niski cokół na szerszej płytce ozdobionej rozetką. W cokole wnęka o złożonej formie zwieńczenia. Na cokole gzyms powtarzający w zmniejszonej skali gzyms podstawy.

Figury: We wnęce cokołu mała, metalowa figurka Matki Bożej z rękami złożonymi na podołku.

Krzyż: Krzyż na kowadełkowej stopce. Belki lekko fazowane, z małymi ostrogami. Ramiona krzyża zakończone prosto. Figura Chrystusa mała, metalowa. Kartusz INRI narysowany na górnej belce, pionowy, fantazyjnie wygięty.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju drogi, pomiędzy dwiema lipami, przy odnodze drogi gruntowej. Otoczony jest ozdobnym, metalowym płotkiem. Dojście do krzyża wyłożone kilkoma płytkami chodnikowymi.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Kaniów, Czechowicka

Boża Męka - Kaniów, Czechowicka Boża Męka - Kaniów, Czechowicka Boża Męka - Kaniów, Czechowicka
Boża Męka - Kaniów, Czechowicka