home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Dankowice, ul. Świętego Wojciecha, cmentarz

Rok powstania: 1894

Postument: Podstawa jednoelementowa na szerokiej, płaskiej stopce. Na froncie podstawy płycina z inskrypcją. Płycina ma formę prostokąta, z wewnętrznym zwieńczeniem trójlistnym. Wewnątrz anioł trzyma tablicę w formie rozwiniętego zwoju. Na niej napis: TEN KRZYŻ POSTAWIONY W CZASIE ZAŁOŻENIA TEGO CMENTARZA w r. 1893 Z LEGATU WALENTEGO SOŚNIAKA Z DATKÓW TUTEJSZYCH PARAFIAN [PRZEZ?] NACZELNIKA GMINY JAKUBA BIEROŃSKIEGO. R.P. 1894. Napis był nieudolnie poprawiany, przez co częściowo stracił na czytelności. Boki podstawy zdobione podobnymi, choć nieco pogłębionymi płycinami. W płycinach płaskorzeźby: Pieta i złożenie do grobu. Cokół oddzielony od podstawy płytą z grubym, podwójnym profilem. Boczne ściany cokołu zdobione są ramkami i płycinami o trójlistnym zwieńczeniu i liściastych zdobieniach. Frontowa ściana cokołu zdobiona podobnie, ale wewnątrz utworzona wnęka na figurę zwieńczona dwuliściennie. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu w formie łamanego daszka uzupełnionego w narożnikach piramidkami. Od dołu gzyms zdobiony podwójnym profilem. W polach pod załamaniami gzymsu wydatne muszle, a od frontu duże, pełne putto. Pola między gzymsem a listwą na cokole są zdobione trójlistnymi płycinami. Wewnątrz nich, z trzech stron narzędzia Męki Pańskiej.

Figury: W płycinie cokołu półpełna figura Matki Bożej na trójbocznym stopniu, od dołu rozbudowanym w formie kielicha na stojaku. Maria z przechyloną głową, rękami złożonymi na podołku.

Krzyż: Krzyż na stopce, nad nią obwiedziony listwą. Ramiona zakończone strzałkowo. Figura Chrystusa niemal pełna, z zaciśniętymi dłońmi. Kamienny kartusz INRI w układzie pionowym, choć litery ustawione poziomo, skośnie. Końce kartusza mocno odwinięte.

Otoczenie: Krzyż stoi pośrodku głównej alei cmentarza.

Uwagi:

Stan: Stosunkowo dobry.

Boża Męka - Dankowice, cmentarz

Boża Męka - Dankowice, cmentarz Boża Męka - Dankowice, cmentarz
Boża Męka - Dankowice, cmentarz Boża Męka - Dankowice, cmentarz Boża Męka - Dankowice, cmentarz
Boża Męka - Dankowice, cmentarz Boża Męka - Dankowice, cmentarz