home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

Powiat będziński
- katalog obiektów

katalog

Figury Piotra i Pawła
Sławków, ul. Kościelna

Rok powstania: 1895

Figury: Na bramie dwie figury na wielobocznych stopkach. Po prawej św. Paweł stoi zapatrzony przed siebie, z lekko odstawioną nogą. Przy lewej nodze opiera miecz, dłonią lekko podtrzymując rękojeść. W prawej dłoni trzyma księgę, opierając ją grzbietem o brzuch. Po lewej św. Piotr w podobnej pozycji, ale nieco przygarbiony. Lewą ręką podtrzymuje otwartą księgę, w prawej, opuszczonej trzyma klucz. Na szczycie łuku bramy figurka anioła z dłońmi złożonymi w modlitwie. Figurka ustawiona na wielobocznej stopce i prostej podstawie.

Postument: Figury ustawione na niewielkich podstawach, z wyraźnie zaznaczonymi dwuwarstwowymi stopkami. Nieco grubszy gzyms podstawy zwęża się esowato ku dołowi aż pięcioma uskokami. Na frontach obu podstaw wyryte imiona świętych w kartuszach z liści akantu.

Otoczenie: Figury są elementem bramy prowadzącej na plac kościoła pw. Podniesienia Krzyża Świętego. Stoją na szczytach grubych murowanych słupów ograniczających bramę wjazdową. Pomiędzy nimi rozpięty jest wielokrotnie profilowany łuk. W szczycie łuku kartusz z datą 1895. Podstawa figury anioła na szczycie łuku ozdobiona jest dwoma liściastymi wolutami.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Figura - Sławków, ul. Kościelna

Figura - Sławków, ul. Kościelna Figura - Sławków, ul. Kościelna Figura - Sławków, ul. Kościelna
Figura - Sławków, ul. Kościelna Figura - Sławków, ul. Kościelna
Figura - Sławków, ul. Kościelna Figura - Sławków, ul. Kościelna
Figura - Sławków, ul. Kościelna