home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

Powiat będziński
- katalog obiektów

katalog

Figura MB Niepokalanej
Sławków, ul. Radosna

Rok powstania: 1809

Figura: Barokowa figura Matki Bożej Niepokalanej. Maria stoi na kuli ziemskiej depcząc węża, który trzyma w pysku gałązkę z jabłkiem. Pod prawą stopą Marii duży półksiężyc. Postać Matki Bożej przedstawiona w kontrapoście, z dłońmi złożonymi na piersiach. Maria spogląda z uniesieniem w górę. Nad jej głową podwójna aureola, z czego jedna składa się z 12 gwiazd. Figura jest osłonięta blaszanym baldachimem z krawędzią zdobioną falbankami. Z tyłu baldachim jest częściowo wypełniony blachą, na której wymalowano gwiaździste tło.

Postument: Figura stoi barokowym postumencie na rzucie prostokąta. Dolna część stanowi stopkę. Na niej płyta o łamanym, esowatym profilu. Cokół po obu stronach zdobiony wolutami. Pod gzymsem wyryta duża data (AD 1809). Gzyms masywny, wysoki, z płytkim wygięciem. Od dołu gzyms jest podkreślony profilowaną listwą, od góry zwieńczony podciętym daszkiem. Gzyms jest wyprofilowany tylko od frontu. Z tyłu cały postument jest prosto ścięty.

Otoczenie: Figura ustawiona w narożniku pomiędzy posesjami, na murowanym tarasie. Otoczona ozdobnym, metalowym ogrodzeniem z furtką, na której widnieje data 1901. Ponieważ teren wznosi się, figura stoi ponad drogą.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Figura - Sławków, ul. Radosna

Figura - Sławków, ul. Radosna Figura - Sławków, ul. Radosna Figura - Sławków, ul. Radosna
Figura - Sławków, ul. Radosna