home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

Powiat będziński
- katalog obiektów

katalog

Figura Madonny
Będzin, ul. Modrzejowska

Rok powstania:

Figura: Maria w formie MB Niepokalanej, stoi na kuli ziemskiej depcząc łeb węża. Pochylona, spogląda w dół, ze standardowo rozłożonymi rękami, z dłońmi otwartymi na zewnątrz. Nad głową NMP złota aureola bez gwiazdek. Figura malowana na biało i niebiesko.

Postument: Figura stoi na wysokim postumencie, złożonym z trzech pięter zwieńczonych cienkimi, marmurowymi płytami. Kolejne piętra postumentu są coraz węższe i coraz wyższe. Dolne piętro nie posiada ozdób. Środkowe piętro ma wycięte narożniki co daje rzut krzyża. Na froncie tego piętra umieszczono czarną tablicę z inskrypcją: KRÓLOWO KORONY POLSKIEJ MÓDL SIĘ ZA NAMI. Ściany górnego piętra mają pośrodku wąskie, pionowe wycięcia. Pod figurą ustawiono mały, prosty stopień.

Otoczenie: Figura stoi na skwerze przy placu przed dworcem. Podniesiona ponad plac, otoczona gęstą roślinnością ozdobną.

Uwagi: W tym miejscu stał krzyż upamiętniający poległych powstańców listopadowych. W latach 70. XIX w. postawiono tu kapliczkę, która stała do lat 20. XX w.

Stan: Dobry.

Figura - Będzin, ul. Modrzejowska

Figura - Będzin, ul. Modrzejowska Figura - Będzin, ul. Modrzejowska Figura - Będzin, ul. Modrzejowska
Figura - Będzin, ul. Modrzejowska