home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

Powiat będziński
- katalog obiektów

katalog

Kapliczka
Brzękowice Dolne - Poddzwonek

Rok powstania:

Architektura: Kaplica na rzucie kwadratu, murowana z białego kamienia z ceglanymi wstawkami. Dach dwuspadowy. Z trzech stron kapliczki (poza tylną) biegnie cokolik. W bocznych ścianach po jednym oknie o łukowym zwieńczeniu. Wejście zwieńczone tak samo, ale obecnie wstawiono proste, pełne drzwi, łuk nad drzwiami zamurowując. W szczycie płytka wnęka o łukowym zwieńczeniu. We wnęce wtórnie ustawiono małą figurkę NMP. Pod wnęką gzyms z dwóch warstw cegieł, na końcach oparty na małych wspornikach. Okna i wnęka mają lekko wysunięte obramowania. Pośrodku kalenicy blaszana (albo obita blachą) sygnaturka zwieńczona wieżowo, zakończona prostym krzyżem. Nad szczytem metalowy krzyż – ażurowy, zdobiony promieniami, z ramionami zakończonymi koniczynowo.

Wnętrze: Strop płaski, obity drewnem.

Otoczenie: Kapliczka stoi na nasypie w rozdrożu lokalnych dróg. Od drogi prowadzi do kapliczki kilka schodów. Przed kapliczką trawnik i częściowo zasłaniające ją żywotniki.

Uwagi:

Stan: Kapliczka jest odnowiona.

Kapliczka - Brzękowice Dolne, Poddzownek

Kapliczka - Brzękowice Dolne, Poddzownek Kapliczka - Brzękowice Dolne, Poddzownek Kapliczka - Brzękowice Dolne, Poddzownek
Kapliczka - Brzękowice Dolne, Poddzownek Kapliczka - Brzękowice Dolne, Poddzownek